Yerel sunucu (localhost) mu gerçek sunucu mu olduğunun tespiti
Yerel sunucu (localhost) mu gerçek sunucu mu olduğunun tespiti

 PHP’de de diğer web dillerinde olduğu gibi proje geliştirirken yerel sunucu kullanılır. Yerel sunucu (localhost) WampServer, XAMPP, EasyPHP gibi paket programlar aracılığı ile kurulabileceği gibi Apache, PHP ve MySQL programlarının tek tek kurulması ile de oluşturulabilir. Tabî Apache, PHP ve MySQL programlarının kurulurken birbirleri ile irtibatlarını sağlayacak ayarların doğru şekilde yapılması gerekir. Bunun zorluklarından kaçınmak için daha ziyade paket programlar daha çok tercih edilmektedir.

Ben PHP geliştirme ortamı için WampServer kullanıyorum. WampServer kurulumu konusundaki yazıma buradan erişebilirsiniz. Yerel sunucuda proje geliştirirken ya da kod yazarken yerel sunucu ile İnternet ortamındaki gerçek sunucumuzun parametreleri farklı olabilir. Örneğin yerel sunucuda sunucu adı “localhost” iken gerçek sunucudaki sunucu adımız localhost’dan başka bir ad olabileceği gibi IP adresi şeklinde de olabilir. Bu durumda yerel sunucudaki bir PHP dosyasını gerçek sunucuya aktardığımızda sunucu adının farklı olması dolayısıyla çalışmayacaktır. Bunun için farklılık gösteren parametrelerin “config.php” gibi bir dosyada tutulmasından sonra aşağıdaki gibi bir yöntemle sorun aşılabilir:

// $_SERVER['REMOTE_ADDR'] ile IP alınır. Yerel sunucunun IPv4 sisteminde IP adresi 127.0.0.1, IPv6 sisteminde ise ::1 dir.
$yerel = (in_array($_SERVER['REMOTE_ADDR'], array('127.0.0.1','::1'))) ? true : false;
if ($yerel):
     define('SUNUCU_ADI', 'localhost');
else:
     define('SUNUCU_ADI', '267.220.67.67');
endif;

 

Habip Oğuz

Kod yazmak onun için nefes almak... Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

İlgili yazılar
Cevapla