Web sitelerinde SSL kullanmanın faydaları
Web sitelerinde SSL kullanmanın faydaları

Secure Sockets Layer (SSL), İnternet üzerinden hassas bilgi göndermek ve almak için modern bir şifreleme yöntemi kullanan güvenlik protokolüdür. Bir kullanıcının tarayıcısı ile kullanıcının istediği web sitesinin sunucusu arasında güvenli bir kanal oluşturarak çalışır. Bu kanaldan geçen herhangi bilgi, bir uçta şifrelenir ve diğer uçtan alındığında şifre çözülür. Böylece, birisi bu bilgileri eline geçirse bile, bilginin şifreli olmasından ötürü hiçbir fayda sağlayamaz. SSL sertifikanız olduğunda, kötü niyetli insanlar, kredi ve banka kartı numaraları, giriş bilgileri gibi size özel bilgileri ele geçirse dahi çözüp anlamlandıramaz.

SSL, teknik boyutuyla, verilerin şifrelenmesi için kullanılsa da artık öldüresiye rekabetin olduğu İnternet pazarında hayati bir de öneme sahiptir; arama motorlarında daha üst sıralarda listelenmek! Çünkü işletmelerin burun farkıyla öne çıkmalarının bile binlerce lira farklı kazanç sağladığını düşünürsek arama motorlarında daha üst sıralarda listelenmenin de hayati olduğunu bir çırpıda görebiliriz. Öyle ya, itiraf ediyorum; ben bile bazen Google’a erişmek için Google arama motorunu kullanıyorum. Nasıl mı? Normalde tarayıcınızın adres satırına aramak istediğiniz kelimeleri yazdığınızda otomatik olarak Google’da arama yaparsınız ve sonuçlar Google’da listelenir. Ben ne yapıyorum, adres satırına Google yazıyorum, Google açılıyor ya da en kötü ihtimalde Google kendini birinci sırada buluyor, tıklıyorum ve aramaları kendi sayfasında yapıyorum. 🙂 Her neyse… Gelelim neden web sitenizde SSL kullanmanız gerektiğine.

1. Arama motorlarında daha üst sıralarda yer alırsınız.

İşte SSL kullanmanın yukarıda anlattığım ilk ve en büyük faydası da bu. Google SSL kullanan siteleri daha çok seviyor. Google 6 Ağustos 2014’te, web sitenize bir SSL sertifikası yüklerseniz arama motorunda daha yüksek sıralama alabileceğinizi açıkladı. SSL sertifikası tek başına sıralamalarınız için belirleyici faktör olmasa da bunu uygulamak sizi henüz SSL sertifikaları olmayan sitelerin önüne geçiriyor. Bugün şurada gördüğüm bir yazı üzerine zaten, ne zamandır yazıp da diğer sayfadan bağlantı vermek istediğim bu yazıyı yazmaya karar vermiştim. Onu da ayrıca ifade etmek isterim.

2. SSL sertifikası ile ziyaretçilerinizin sitenize güveni artar.

Web adresinin yanında küçük bir kilit simgesi olmayan popüler herhangi bir web sitesi bulamazsınız. Popüler sitelerin “biz sizi koruyoruz”, “biz gizliliğinize önem veriyoruz”, “kişisel verileriniz bize emanet” söylemleri ister istemez sizde de bunun işareti olarak gördüğünüz o küçük kilit simgesiyle güvende olduğunuz algısı uyanır. Bu itibarla SSL, sitenizin güvenilirliğini ortaya koymak bakımından en belirgin yoldur. Bunda hemen bütün tarayıcıların benzer şekilde SSL kurulu olmayan sitelerin adreslerinin yanında, ziyaretçinin gözüne sokacak şekilde “güvenli değil”, “güvenliğiniz risk altında”, “dolandırıcılık kurbanı olmayın” gibi ibareler kullanmanın etkisi de büyüktür. Halbuki, arkadaşım, ben e-ticaret yapmıyorum, e-devlet işlemleri gerçekleştirmiyorum, bankanın online işlemleri de benim sitem üzerinde gerçekleştirilmiyor. (O elini indir! :)) Benim derdim, burada yazdıklarımı iki insan okusun. Bunun için neden SSL sertifikası kurmak zorunda olayım? Yazdıklarımı iki insan okusun deyince “dolandırıcı” mı oluyorum? Neyse mevzuyu iyice kişiselleştirmeden, SSL sertifikasının ziyaretçinin güvenini artırdığı gerçeğini belirterek bu başlık altında anlatılanları burada sonlandırırken misal; kişisel sitemin web adresinin yanında yer alan küçük kilit simgesi size güven verdi değil mi? 😀

3. Kullanıcılarla siteniz arasındaki bilgi alışverişi şifrelenir.

Teknik olarak önemli noktada burasıdır. Zira özellikle, kredi kartı, T.C. kimlik numarası, e-devlet şifresi gibi son derece hassas bilgilerin kullanıldığı web siteleri için SSL sertifikasının kullanıcıya sağladığı güvenlik çok önemlidir. PCI (Payment Card Industry – Ödeme Kartı Endüstrisi) standartları, SSL yoluyla yapılan çevrimiçi ödemelerin en azından 128-bit şifrelemeye sahip olmasını gerektirir. Bu, çevrimiçi işlemlerinizi mümkün olduğunca güvenli hale getirir. Bu sebeple, online ödeme gerçekleştiren alışveriş siteleri, bankaların web siteleri, turkiye.gov.tr gibi sitelerde bu yüzden SSL kullanılmaktadır.

Genel olarak yukarıda saydığım üç nedenden dolayı SSL sertifikaları web sitelerinde kullanılmalıdır diyor, saygılar sunuyorum. Bu yazıda SSL sertifikasını aldığım Hostinger sitesinde denk geldiğim bir yazıdan yararlandığım. Bilmediğimden değil elbette, aynı şeyleri yazmaya üşendiğimden… 🙂
Sağlıcakla kalın.

Habip Oğuz

İlgili yazılar
Cevapla