PHP Nedir?
PHP Nedir?

İleride yazmayı düşündüğüm PHP ile ilgili bir başlangıç olsun diye en temelden; PHP nedirden başladım. Evet, PHP nedir? PHP Web tabanlı, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Eskiden Personal Home Page yani “Kişisel Anasayfa” iken şimdilerde Hypertext Preprocessor olarak kullanıma devam edilmektedir. Dinamik, kendi kendine yönetilebilir web siteleri yapılmasını sağlar. İlk olarak 1995’te aslen Danimarkalı ancak Kanada’da yaşayan bir yazılımcı Rasmus Lerdorf tarafından oluşturulan bu dilin geliştirilmesi bugün PHP topluluğu tarafından sürdürülmektedir.

PHP ile Neler Yapılır?

PHP gibi bir web tabanlı programlama dili ve hızla geliştirilen Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera gibi tarayıcılar sayesinde artık hayal edebildiğimiz herşeyi yapabiliriz. Basit bir blog sitesinden tutun arama motoru, Facebook, Twitter, WordPress, Joomla ve online oyunlar (Gamyun.net :)) gibi geliştirilen ve sürekli gelişime devam edebilen web siteleri yapabilmek mümkündür.

PHP’nin Veritabanları İlişkisi

Bu dilin en güçlü ve en çok üstünde durulan özelliklerinden biri, sahip olduğu geniş ve gelişmiş veritabanı desteğidir. Veritabanlarına özgü eklentilerden birini (örn. mysqli) kullanarak veya PDO gibi bir soyutlama katmanı kullanarak veritabanı bağlantılı siteler oluşturmak ya da ODBC eklentisi üzerinden bu standardı destekleyen bir bağlantı açmak son derece kolaydır. Diğer veritabanları için cURL eklentisi veya soketler (CouchDB gibi) kullanılabilir. Ancak belirtmek gerekir ki en çok rağbet göreni ki benim de tek favorim MySQL veritabanıdır. Bir kaç komut ve fonksiyonlar ile hızlı bağlantı sağlanabilir. Veritabanı kurgusu ve yapısı doğru hazırlandığı sürece gayet hızlı, verimli sonuçlar verir. MySQL’de bir tabloya veri eklemek, bu verileri çekmek, güncellemek ve silmek gibi her türlü işlem yapılabilir. Başkaca MySQL fonksiyonlarına göz atmak için şu yazımı okuyabilirsiniz.

PHP’nin Faydaları ve Avantajları Nelerdir?

Aslında PHP için söyleyemediğimiz her dezavantaj, onun için bir avantajdır. Yani avantajları saymakla bitmez. Herşeyden önce açık kaynak kodlu bir programlama dili olduğu için gelişimine herkes katkıda bulunur ve sürekli geliştirilir. Aslında Linux tabanlıdır. Ancak sanal sunucu sayesinde tüm sunucularda sorunsuz çalışır. PHP ile bağlantılı WampServer kurulumu hakkında yazdığım yazıya göz atabilirsiniz. Herkes tarafından geliştirilip, desteklendiği için için kaynak sıkıntısı diye bir şey yoktur. Örneğin PHP ile yazılan ve veritabanı olarak MySQL kullanan WordPress için 08/02/2019 tarihi itibariyle yazılan ve WordPress eklenti sayfasına yüklenen eklenti sayısı 54.657’dir. Ücretli eklentilerin ve temaların bu sayıya dahil olmadığı düşünüldüğünde sadece WordPress özelinde bile on binlerce kaynaktan söz edilebilir.

Facebook, Google, Instagram, twitter gibi ünlü İnternet şirketlerinin API destekleri sayesinde kendi bilgilerini kullanmanıza olanak sağlar. Örneğin böylece Facebook ya da Google üzerinden sitenize üyelik kabul edebilirsiniz. Yardımcı sınıflar sayesinde bir çok dosya formatlarını okuma ve üzerinde işlemler yapılabilmesine güçlü imkanlar. Github sayesinde bir çok geliştirici ile birlikte yeni ve büyük projeler geliştirebilirmek mümkündür.

Composer, php için bağımlılık yönetim aracıdır. Projeleriniz de ihtiyaç duyduğunuz kütüphaneleri ve sınıfları sizin için kurmanızı sağlar. Composerda veriler json olarak saklanır ve paketleri oluşturulması json olarak sağlanır. Composer sayesin tüm paketler ve sınıflar kolayca otomatik yüklenir.

Habip Oğuz

Kod yazmak onun için nefes almak... Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

İlgili yazılar
Cevapla