Ooo Imgur açılmış!
Ooo Imgur açılmış!

Bilenler bilir ki Imgur İnternet’te en büyük görüntü paylaşım ve görüntü barındırma sitelerinden biridir. Özellikle Reddit, Stackoverflow gibi sosyal medya sitelerine entegre edilmiş olması ve içerik paylaşırken API desteği sayesinde zahmetsizce görüntü eklenmesine izin vermesi sebebiyle bu gibi siteleri kullanan kullanıcıların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Ben de yazılım yeteneklerimin gelişmesinde önemli bir yere sahip olan ve hemen her gün ya soru sormak için ya da aklıma takılan soruların cevabını bulmak için uğradığım Stackoverflow sitesine entegre olması dolayısıyla Imgur’u yıllarca kullandım. Ne var ki ülkemizde bu siteye de erişim birkaç kez engellendi.

Imgur’a erişimin engelli olduğu dönemlerde gerek içerik eklemek gerekirse daha önceden eklenen içerikleri görüntülemek gerçekten zordu ve adeta Stackoverflow sitesini de kullanılamaz hale getiriyordu. Bugün Stackoverflow sitesine aklımdaki birkaç soruya cevap bulmak için girdiğimde Imgur’a yüklenen içeriklerin görüntülenebildiğini görünce gerçekten mutlu oldum. Wikipedia’dan sonra Imgur’un da açılması özellikle canımızın çok sıkıldığı şu günlerde bir nebze de olsa iyimserlik oluşturdu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun web sayfasından yaptığımız sorgulamada “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından uygulanan bir karar bulunamadı.” şeklinde bir bilgi ile karşılaşıyoruz. Ancak hâlâ geç açılma ya da kimi içeriklerin açılamaması gibi sorunların olduğu görülmektedir.

Önce 2015 yılında ardından 2017 yılında erişime kapatılan ve VPN ve benzeri uygulamalar kullanılmadan girilemeyen Imgur’un yeniden erişime açık hâle gelmesi elbette sevindirici. Zira Imgur’un yokluğunda ülkemizde onun yerini doldurabilecek bir alternatif ortaya çıkmadı. Öte yandan Imgur’a erişimin Türkiye’de engellenmesinin, global ölçekte popüler olan Stackoverflow gibi Reddit gibi sitelerin umurlarında olmadığı dikkate alındığında yine en çok canı sıkılan Türk İnternet kullanıcıları oldu. Dolayısıyla Imgur’a erişimin yeniden açılmasını sevindirici bir olay olarak görüyorum.

Evet Imgur’un, kullanıcılarının ürettikleri içeriklere müdahaleyi sevmeyen, yer yer “fazla özgürlükçü olmakla” itham edilen bir yönünün olduğu görmezlikten gelinemez. Elbette bir suç varsa bunun cezası da olacaktır; ki zaten profesyonel olarak yaptığım işin gereği de bu. Ancak bu konuda, sitenin tamamının kapanmasına yol açmayacak, sadece suç içeren sayfaların engellenmesini sağlamaya yönelik adımlar atmanın mümkün olduğunu düşünüyorum. Bu adımların neler olabileceği hususu ise bu konu ile ilgili değildir; başka bir yazının konusu olabilir.

Bir başka konuda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın; evde kalın! 🙂

Habip Oğuz

İlgili yazılar
Cevapla