• Son olarak 9 Haziran 2023 tarihinde güncellendi.
 • Hukukçudur, hayatını bundan kazanmaktadır. Ama işi haricinde sevdiği ve uğraştığı çok şey vardır. Bunların başında kod yazmak gelir.
 • Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalında doktorasını bitirdi.
 • Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalında ikinci doktorasına devam ediyor. Çift anadal yapacakmış… :)))
 • Bugüne kadar çok sayıda web sitesinin yazılım ve geliştirme süreçlerinde yer almıştır. Bunların başında Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı, Türkiye Adalet Akademisi gelir.
 • Bu siteler haricinde Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenci iken gıdadan güvenliğe, sanattan spora kadar çok çeşitli faaliyet alanlarında web siteleri tasarlamıştır. Dinlerken mutlu olduğu Selva Erdener ile de bu vesile tanışmıştır.
 • Sürekli kod yazmanın haricinde adliyedeki Türkiye Adalet Akademisi’ndeki adliyedeki Anayasa Mahkemesi’ndeki (Son güncelleme: 10/10/2019) işini de çok sevmektedir. Ne iş yaparsa yapsın, nerede olursa olsun bulunduğu yere hep yenilik katmak için uğraşmıştır. Duruşma Savcısı, Hâkim Savcı İş Cetveli, Raportör gibi yazdığı birçok programın gayesi de budur.
 • Gördüğü yazılım dilleri kısaltmalarının önce açık halini öğrenmiştir sonra kendilerini. Bu merak onun PHP, MySQL, HTML, CSS, XML, JQuery, JSON dil ve tekniklerini öğrenmesine neden olmuştur.
 • Hızını alamayıp Windows programlamaya merak sarmıştır. Bilgi Adam Akademi‘den yazılım uzmanlığı eğitimi ve Microsoft sertifikaları almıştır. Bu alanda C#, SQL Server, Ado.Net, ASP.Net programa dil ve teknolojilerine hâkimdir. Bu eğitimde, yazılımın yanında Ahmet Yasin Ak gibi dostları kazandırmıştır.
 • Türkiye Adalet Akademisi web sunucusunu kurmuştur. Akademinin resmi internet sitesinin web geliştiricisi olmuştur. Bu sitede ilk defa kredi kartı entegrasyonu yaparak Akademi tarafından yayınlanan kitapların kredi kartı ile satın alınmasını sağlamıştır. (Ek: Tabi Türkiye Adalet Akademisi kapanınca sitede kapandı. Ama özellikle e-ticaret sitesi yazma ve yönetme konusunda bana kattığı tecrübelere paha biçilmez. 30/12/2018)
 • iOS (iPhone, iPad, iPod) programlamayı çözme telaşındayken Apple’ın geliştiricilerden 100$ talep ettiğini duyunca tek kişilik protesto başlattı ve iOS geliştirme ortamını bilgisayarından sildi. Protestosuna halen devam ediyor…
 • (Ek: 09/03/2020)  Artık protestosuna devam etmiyor. Swift Programlama Dili ile birlikte heyecanı arttı. Bu kez yanına Kotlin Programlama dilini de koyup mobil yazılımda tam saha yer almak hayalinde…
 • O zamanlar iPhone’unu, 3310 niyetine kullanılsın diye, eşine hediye etmişti ve phablet’inde (o zamanlardaki yeni oyuncağında) Android’i çözme telaşında idi. (Ek: O günlerden sonra mobil programlamayı kurcalamadım. Çünkü karşıma mobil uygulama geliştirerek çözebileceğim bir problem çıkmadı. Herhangi bir probleminiz yok düşünsenize… Neden harekete geçesiniz? 30/12/2018)
 • UYAP’a hep programcı gözüyle baktığı için, UYAP kullanırken mouse ile savaş halindedir. Arada klavye de savaşa dahil olur. Zararlı hep cüzdan çıkar.
 • Yargı Kürsüsü’nde LDAP bağlantılarının yeniden yazılmasında mesaisi vardır. Aşırı yüklenme nedeniyle sunucuyu devre dışı bıraktığını hatırladıkça hâlâ strese girer. (Ek: Yargı Kürsüsü, Hâkimler ve Savcılar Kurulu bünyesinde yer alan bir forum modülü idi. O da mazideki yerini aldı. 30/12/2018)
 • Duruşma Savcısı, Kitaplık, Habip Oğuz İçtihat Programı (HOİP), Hâkim Savcı İş Cetveli Hazırlama, IP Ayarları ve Youtube’dan İndir programlarını yazmıştır. Bu programların kimisi dağıtımda değildir kimisinin de eski sürümleri dağıtımdadır. İlerleyen zamanlarda hepsinin son sürümlerini derli toplu olarak bu sitede dağıtıma sunmayı planlamaktadır.
 • Verileri Adalet.im sitesinden çekecek TCK Şerhi adlı mevzuat programını yazmak için sakin bir yere atanmayı beklemektedir. Proje şimdilik rafa kalkmış görünüyor. Yine web developer moduna girdi zira. ( Ek: 20/08/2014 )
 • İçtihat programı yazma projesine geri dönmüş görünüyor. Zira Habip Oğuz İçtihat Programı (HOİP) adlı ve daha kapsamlı bir program yazmaktadır. Proje yayın aşamasına geldiğinde inşallah bu siteden yayınlanacaktır. (Ek: 30/12/2018)
 • Bilgisayar açmayı bilmeyip Facebook ve Twitter’ı akıllı telefonlardan dahi takip eden insanları gördükçe sosyal medyayı kullanmada asosyal olduğu söylenebilir. (Ek: Ancak bu durum da ileride değişecektir. Zira insan bildiklerini paylaşmak istiyor. 30/12/2018)
 • Web ve masaüstü uygulamaları geliştirse de İnternet’ten anladığı; istisnasız dünyanın bir numaralı soru – cevap sitesi olan stackoverflow.com sitesini hemen hergün ziyaret etmektir. (Ek: 30/12/2018 23:47 itibariyle sitenin 9.850.071 kullanıcı varmış. Sitede an itibariyle 16.964.657 soru sorulmuş, bu sorulara 26.075.046 cevap verilmiş. Son iki haftanın ortalama günlük ziyaretçi sayısı 6.336.198 ve yine günlük ortalama 5.290 yeni soru soruluyormuş. Bkz. Böyle bir siteyi takip etmem kaçınılmazmış zaten. 30/12/2018)
 • PHP, MySQL ve jQuery üçlüsünü kullanmaktan keyif alır. Zaten bunlar da Mazhar Fuat Özkan, Metin Ali Feyyaz kadar ünlü bir üçlüdür.
 • En az PHP, MySQL ve jQuery üçlüsü kadar Ado.Net ve SQLite’ı da seviyor. (Hele ki bunları Linq ile bağlamanın tadı bambaşka…)
 • Yazdığı masaüstü programları kişisel kullanıma yönelik olduğu için tek dosyadan oluşan ve kurulum gerektirmeyen SQLite veritabanını biçilmiş kaftan olarak görüyor. Bir gün otomasyon sistemi vs. yazarsa o zaman Oracle’a da bakacak…
 • Uygulamadan Örnekler, AYM, Yargıtay ve BAM Kararları İle Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve İlgili Mevzuat – Pratik Kitap” adlı kitabı Hâkim Yusuf Demirci ile birlikte yazmıştır. 2019 yılı başında 4’üncü baskısının yapılması planlanmaktadır.
 • İnternet Ortamında Kişilik Haklarının İhlali ve Korunması” adlı kitabın yazarıdır. 2’nci baskısı 2012 yılında yapılıp bitmesine rağmen zamansızlıktan güncelleyememiştir. 2019 yılı içerisinde kapsamlı bir güncelleme yapma hayali içindedir.
 • Sorumluluk Hukukunda Kusur“, “Taleple Bağlılık İlkesi Bakımından Yargıtay’ın Bir Kararının İncelenmesi” ve “Elektronik Ortamda Kişisel Verilerin Korunması, Bazı Ülke Uygulamaları ve Ülkemizdeki Durum” adlı makalelerin yazarıdır. Uzun zaman ara verdiği makale yayınlama işine 2019 yılı içinde hız vermeyi planlamaktadır.
 • Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nce 25 Nisan 2014 tarihinde düzenlenen Elektronik Tic@ret Hukuku Sempozyumu’nda “Elektronik Ortamda Kişisel Verilerin Korunması, Mevcut Durum ve Yapılacak Yasal Düzenlemeler” konulu tebliği sunmuştur. (Ek: 19/04/2014)
 • Futboldan anlamadığı için arkadaşlarınca gönül konulup eşi tarafından hep takdir edilmiştir.
 • Arkadaşlarının dediğine göre yeni çıkan bir tablete sevgiliye bakar gibi bakmış!
 • Gün içinde adliyede çalışırken, tez ya da makale yazarken ya da başka başka işlerle uğraşırken zihninde, evde yarım bıraktığı projesi ile ilgili fonksiyonlar, metotlar yazabilir veya bir programın çözüm yolunu hatırlayabilir. Bu sebeple müsvedde kağıtlara program kodları yazdığını görenler olmuş.
 • Çok projesi vardır ama hayata geçirmeye zamanı yoktur.
 • Uyumayı çok sevmez(di). Şimdilerde arada tembellik yapmayı seviyor. (Ek: 30/12/2018)
 • Kola içmeyi elbette çok seviyor. Lakin sağlıklı yaşamaya karar verdi ve artık kola içmiyor. (Ek: 30/12/2018)
 • Televizyonla hemen hemen hiç arası yoktur. Digitürk’te bütün film ve dizi kanalları açık olduğu hâlde izlediği tek dizi ya da film yoktur.
 • Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu’nda yeniden derslere başladığı için mutludur. Öğrencilerinin de mutlu olduğunu umar. (Ek: 09/03/2020)
 • Doktora tezini yazmamaktan şikayetçi, karnına ağrılar giriyor…

 

WordPress üzerine kurulu ilk web sitem (v4.0) olması dolayısıyla 01/01/2019 tarihinden itibaren gelişmelere aşağıda yer verilecektir (Y.N.[Yazarın notu ;)]).

 • Kadim dostu Mehmet Fatih Tan ile birlikte datakule.com sitesini kurdu. Sonra site, her iki insanın da yoğunluğuna kurban gitti. Artık yazılarına buradan devam etme gayretinde…
 • 2 yılı aşkın süredir web ile ilgilenmeyince jQuery başta olmak üzere bütün kütüphane ve eklentilerinin eskidiğini gördü ve WordPress’e geçmeye karar verdi. (Ek: İçerik yönetim sistemimde jQuery’nin en son 2.2 sürümünü kullanmışım. Şuan jQuery’nin 3.3.1 sürümünün olduğunu görmek benim için yorucu idi. Bu sebeple kendi sistemimi geliştirmeyi bıraktım ve web geliştirme faaliyetlerine WordPress üzerinden üzerinden devam etme kararı aldım. İçerik yönetim sisteminin son sürümü 3.3.0.2 imiş. Bkz…. İlk WordPress yapısını kullandığım bu sürümün numarasını v4.0 olarak belirledim. 01/01/2019)
 • OpenSSL kullanarak ilk defa SSL sertifikası üretmeyi başardı ve yerel sunucuya (localhost) SSL kurdu. Daha sonra hosting üzerine de kurdu ve birkaç küçük hata dışında çalıştığını gördü. Özellikle kişisel web sitelerine kurmak için SSL sertifikalarına para ödemek zorunda olmayabiliriz. Bu konuda hâlâ çalışıyor. Deneyimlerini Blog bölümünden paylaşacak (13/01/2019).

Çok koştu, çok yoruldu. Uzun süren sessizliği bundan…

Şimdilik Habip Oğuz ile ilgili anlatabileceğim şeylerdi bunlar. Daha başka aklıma gelirse onları da eklerim. Siz de Habip Oğuz hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünde paylaşabilirsiniz. Saygılarımla…

Habip OĞUZ, Ankara, 09/06/2023.

Yorumlar ( 4 )
 1. Mehmet Akif Selçuk
  10 Aralık 2020 at 12:32
  Cevap ver

  Merhaba Habip Bey;

  Ben Bitlis Asliye Hukuk Mahkemesi hakimi Mehmet Akif Selçuk. Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na ihtiyacım olması vesilesiyle sizi tanımış oldum. Adeta ufkumu açtınız. Bunun için size teşekkür ederim. Lise yıllarımda c++ programlama diline merak salmış, daha sonra üzerine gitmemiştim. Taşrada bunalmış durumdayım, yaptığım tek şey ipad ile GoodNotes5 uygulamasında notlar alıp duruşmaya girip çıkmak ve gerekçe yazmak. Şimdilerde Swift programlama dilini öğrenme hecesi oluştu bende. Ben de yeni çıkan m1 çipli bir Macbook Air alıp sizin gibi kodlama yapmak istiyorum ancak takdir edersiniz ki bir maaş kadar bedeli bir anda ödemek bana zor geliyor. Size sormak istediğim soru şu; acaba MAcOs işletim sisteminde VPN ile server’a bağlanıp UYAP uygulamarını çalıştırmak mümkün mü? Cihaza o kadar para verip evden UYAP’a bağlanamazsam çok üzülürüm, zira artık bakanlığın vermiş olduğu bilgisayarı her gün taşımak zul gelmeye başladı. Mesajım çok uzun oldu, kusuruma bakmayın. Cevap verirseniz beni bir soru işaretinden kurtarmış olursunuz. Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  • Habip Oğuz
   11 Aralık 2020 at 19:10
   Cevap ver

   Mehmet Akif Bey merhabalar. İlgi ve teveccühünüz için çok teşekkür ederim. Yazılıma ilgi duyan meslektaşlarımın olduğunu bilmek ayrıca mutluluk verici. UYAP’ın MacOS’ta çalışması hususunda bir kötü bir iyi haber var. 🙂 UYAP’ın bizim tarafımıza bakan yönünde, malum, Web üzerinden indirilen uygulama arayüzü ile çalışıyoruz. Bunun için tarayıcımızın Java’yı desteklemesi gerekiyor. Windows işletim sisteminde bile Chrome, Firefox gibi tarayıcılar artık Java’ya destek vermiyor. Geriye GreenBrowser, Atomic Web Browser, Avant Browser gibi Internet Explorer tabanlı tarayıcıları saymazsak sadece Internet Explorer kalıyor. Internet Explorer ise MacOS’ta hep kimi zaman desteklenen kimi zaman desteklenmeyen bir tarayıcı olmuştur. UYAP’ı Mac’te kullanmayı başaran bir arkadaşımın dediğine göre, e-imzayı bilgisayardan çıkardığımız hâlde evrak imzalamaya devam edilebiliyormuş. Bunun da ne kadar sakıncalı bir durum olduğu aşikâr.
   İyi habere gelince; MacOS’un içinde Boot Camp yardımcısı diye harika bir uygulama var. Bu uygulama sayesinde Mac’inize ikinci bir işletim sistemi olarak Windows İşletim Sistemi’ni kurabilirsiniz. Yönergeleri takip edip son aşamada Windows İşletim Sistemi’nin iso dosyasını seçtiğinizde program, bilgisayara bütün sürücüleri ile birlikte Windows İşletim Sistemi’ni kuruyor. Bundan sonra bilgisayarı açarken alt tuşuna basılı tuttuğunuzda karşınıza 2 işletim sistemini gösteren 2 disk işareti geliyor ve hangisini seçerseniz o işletim sistemi bilgisayarınızda açılıyor. Bu gerçekten profesyonel ve çok güzel bir özellik. Bunun için alacağınız Macbook Air’in hardisk kapasitesinin yüksek olması her iki işletim sistemini de aktif ve verimli kullanmanıza olanak sağlayacaktır. Benim 2015 yılında aldığım bir Macbook Air var ve bunda her iki işletim sistemi de yüklü. Ne var ki bilgisayarın toplam kapasitesi 250 GB ve Windows İşletim Sistemi’ni aktif olarak kullanmam sebebiyle ister istemez Mac tarafının kapasitesini düşük tuttum. Böyle olunca Mac’te kullanmam gereken büyük hacimli programların kurulumunda sorun yaşıyorum.
   Güzel projelere imza atma atmanız dileğiyle, sağlıcakla kalın.

   • Mehmet Akif Selçuk
    11 Aralık 2020 at 23:09
    Cevap ver

    Tekrar Merhaba Habip Bey. Vakit ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. MacOs’ta UYAP’ı çalıştırabileceğim bilgisi beni gerçekten çok mutlu ettim. Dediğim gibi sizden ilham aldım, eğer ilerleme kaydedebilirsem mutlaka tekrar sizinle iletişime geçeceğim. Daha önce Excel formülleri ile oluşturduğum “işçilik alacakları kısa kararı hazırlama” şablonumu kodlar ile çalıştırmayı başarırsam “hello world” dosyası olarak size göndermek isterim. 🙂 Tekrar teşekkür eder, sağlıklı, huzurlu günler dilerim.

    • Habip Oğuz
     11 Aralık 2020 at 23:57
     Cevap ver

     Çok teşekkür ederim Mehmet Akif bey. Est. ne demek çok mutlu olurum. 15 yıldır bilfiil yazılımla uğraşan birisi olarak her her konuda seve seve yardımcı olmak isterim. Sağlıcakla kalın…

Cevapla